Create an Account

Already have account?

Forgot Your Password ?

Home / Questions / Units Sold to Break Even Unit Variable Cost Unit Manufacturing Cost Units to Earn Target ...

Units Sold to Break Even Unit Variable Cost Unit Manufacturing Cost Units to Earn Target Company produces and sells disposable foil baking pans to retailers for

Units Sold to Break Even, Unit Variable Cost, Unit Manufacturing Cost, Units to Earn Target Income

Werner Company produces and sells disposable foil baking pans to retailers for $2.75 per pan. The variable cost per pan is as follows:

mhma05h_ch04_ex4-28.gif

Fixed manufacturing cost totals $111,425 per year. Administrative cost (all fixed) totals $48,350.

Required:

1. Compute the number of pans that must be sold for Werner to break even.

Break-even units pans

2. Conceptual Connection: What is the unit variable cost? What is the unit variable manufacturing cost? Round your answers to the nearest cent.

Unit variable cost $
Unit variable manufacturing cost $

Which is used in cost-volume-profit analysis?
SelectUnit variable manufacturing costUnit variable costItem 4

Why?

The input in the box below will not be graded, but may be reviewed and considered by your instructor.

3. How many pans must be sold for Werner to earn operating income of $13,530?
pans

4. How much sales revenue must Werner have to earn operating income of $13,530? (Round your answer to the nearest cent.)
$

Jun 22 2020 View more View Less

Answer (Solved)

question Subscribe To Get Solution

Related Questions