Create an Account

Already have account?

Forgot Your Password ?

Home / Questions / Problem Set 1 Direct Materials Used, Cost of Goods Manufactured In September, Lauren Ashley Company

Problem Set 1 Direct Materials Used, Cost of Goods Manufactured In September, Lauren Ashley Company


Problem Set 1 Direct Materials Used, Cost of Goods Manufactured In September, Lauren Ashley Company purchased materials costi Problem Set 1 Direct Materials Used, Cost of Goods Manufactured In September, Lauren Ashley Company purchased materials costing $180,000 and incurred direct labor cost of $150,000. Overhead totaled $380,000 for the month. Information on inventories was as follows: September 1 September 30 Materials $120,000 $140,000 Work in process $90,000 $70,000 Finished goods $65,000 $60,000 Required: 1. What was the cost of direct materials used in September ? 2. What was the total manufacturing cost in September? 3. What was the cost of goods manufactured for September?

Apr 01 2020 View more View Less

Answer (Solved)

question Subscribe To Get Solution

Related Questions