Create an Account

Already have account?

Forgot Your Password ?

Home / Questions / Peter s Pretty PJs makes and sells children s pajamas The standard cost of one unit of thi...

Peter s Pretty PJs makes and sells children s pajamas The standard cost of one unit of this product is Direct Materials 1 1 metre at $6 50 per metre $ 7 15 Direct Labour 1/2 hour at

Peter s Pretty PJs makes and sells children s pajamas. The standard cost of one unit of this product is:

 

Direct Materials: 1.1 metre at $6.50 per metre

$ 7.15

Direct Labour: 1/2 hour at $10.00 per hour

$ 5.00

Variable Overhead: 1/2 Direct Labour hour at $7.50

$ 3.75

Total Standard Variable Cost per Unit

$15.90

 

During the month of October, 60,000 units were produced. Selected cost data relating to the month's production follow:

 

Material Purchased: 60,000 metres

$396,000

Material Used in Production: 64,000 metres

-

Direct Labour: hours at $ per hr

$302,250

Variable Overhead Cost Incurred

$240,250

Variable Overhead Efficiency Variance

$ 7,500 unfavourable

 

There was no beginning inventory of raw materials. The variable overhead rate is based on direct labour-hours.

 

Required:

 

1)

For direct materials, compute the price and quantity variances for the month.

 

2)

For direct labour, compute the rate and efficiency variances for the month. Hint answer question 3 before this one.

 

3)

For variable overhead, compute the spending variance for the month, and prove the efficiency variance given above.

 

 

4)

Which variance should be investigated first, and who should be questioned? Explain your answers.

Jun 24 2020 View more View Less

Answer (Solved)

question Subscribe To Get Solution

Related Questions