Create an Account

Already have account?

Forgot Your Password ?

Home / Questions / Materials Variances Manzana Company produces apple juice sold in gallons Recently the comp...

Materials Variances Manzana Company produces apple juice sold in gallons Recently the company adopted the following material standard for one gallon of its apple juice During the first week of

Materials Variances Manzana Company produces apple juice sold in gallons. Recently, the company adopted the following material standard for one gallon of its apple juice:

During the first week of operation, the company experienced the following results:

a. Gallon units produced: 20,000.

b. Ounces of materials purchased and used: 2,650,000 ounces at $0.045.

c. No beginning or ending inventories of raw materials.

Required:

1. Compute the materials price variance.

2. Compute the materials usage variance.

3. During the second week, the materials usage variance was $4,000 unfavorable and the materials price variance was $20,000 unfavorable. The company purchased and used 2,000,000 ounces of material during this week. How many gallons of juice were produced and what was the actual price paid per ounce of materials?

Jun 27 2020 View more View Less

Answer (Solved)

question Subscribe To Get Solution

Related Questions