Create an Account

Already have account?

Forgot Your Password ?

Home / Questions / Dairymaid processes organic milk into plain yogurt Dairymaid sells plain yogurt to hospita...

Dairymaid processes organic milk into plain yogurt Dairymaid sells plain yogurt to hospitals nursing homes and restaurants in bulk 4L containers. Each batch processed at a cost of $800 yields

Dairymaid processes organic milk into plain yogurt. Dairymaid sells plain yogurt to hospitals, nursing homes, and restaurants in bulk, 4-L containers. Each batch, processed at a cost of $800, yields 2000 (500 4-L containers) of plain yogurt. Dairymaid sells the 4-L tubs for $6.00 each and spends $0.10 for each plastic tub. Dairymaid has recently begun to reconsider its strategy. Dairymaid wonders if it would be more profitable to sell individual-sized portions of fruited organic yogurt at local food stores. Dairymaid could further process each batch of plain yogurt into 10,526 individual portions (190 mL each) of fruited yogurt. A recent market analysis indicates that demand for the product exists. Dairymaid would sell each individual portion for $0.50. Packaging would cost $0.08 per portion, and fruit would cost $0.10 per portion. Fixed costs would not change. Should Dairymaid continue to sell only the 4-L tubs of plain yogurt (sell as is) or convert the plain yogurt into individual-sized portions of fruited yogurt (process further)? Why?

 

May 01 2020 View more View Less

Answer (Solved)

question Subscribe To Get Solution

Related Questions