Create an Account

Already have account?

Forgot Your Password ?

Home / Questions / caitlyn's crafty vreations a retail price for each product as the cost of materials plus $12 mul

caitlyn's crafty vreations a retail price for each product as the cost of materials plus $12 mul

caitlyn's crafty vreations a retail price for each product as the cost of materials plus $12 multiplied by the number of hours of work required to craete the product, plus $7 shipping and handling, create a class that contains a main () method that prompts the user for the name of a product(for example, "wovwn purse"), the cost of materials, and the number of hours of work required, pass the numeric data to a method that computes the retail price of the product and returns the computed value to the main() Method where the product name and pricew and displayed, save the program as craftpricing.java

 

Apr 02 2020 View more View Less

Answer (Solved)

question Subscribe To Get Solution

Related Questions