Home / Questions / A hamburger factory produces 60000 hamburgers each week The equipment used costs 10000 and will remain productive for four years The labor cost per year is S 13500 What is the productivity

A hamburger factory produces 60000 hamburgers each week The equipment used costs 10000 and will remain productive for four years The labor cost per year is S 13500 What is the productivity

A hamburger factory produces 60,000 hamburgers each week. The equipment used costs $10,000 and will remain productive for four years. The labor cost per year is S 13, 500. What is the productivity measure of "units of output per dollar of input" averaged over the four-year period? The company has the option of purchasing equipment for $13,000, with an operating life of five years. It would reduce labor costs to $11,000 per year. Should it consider purchasing this equipment (using productivity arguments alone)?

 

Mar 17 2020 Read more Less More

Answer (UnSolved)

question Get solution

Recent Questions

Chat Now

Welcome to Live Chat

Welcome to MyCourseHelp Services, World's leading Academic solutions provider with Millions of Happy Students.

Please fill in the form