Create an Account

Already have account?

Forgot Your Password ?

Home / Questions / Ultimate Production manufactures radon detectors The standards for materials for each dete...

Ultimate Production manufactures radon detectors The standards for materials for each detector is 2 pounds of acrylic at a standard cost of $4.30 per pound

Ultimate Production manufactures radon detectors. The standards for materials for each detector is 2 pounds of acrylic at a standard cost of $4.30 per pound. During May, the company purchased 890 pounds and used 830 pounds of acrylic and made 410 radon detectors. The company paid $4.45 per pound for the acrylic. There were 400 detectors budgeted for May. How much is the material price variance?

A.$134 unfavorable

B.$43 unfavorable

C.$177 unfavorable

D.$263 unfavorable

 

113.Ultimate Production manufactures radon detectors. The standards for materials for each detector is 2 pounds of acrylic at a standard cost of $4.30 per pound. During May, the company purchased 890 pounds and used 830 pounds of acrylic and made 410 radon detectors. The company paid $4.45 per pound for the acrylic. There were 400 detectors budgeted for May. How much is the material quantity variance?

A.$134 unfavorable

B.$43 unfavorable

C.$177 unfavorable

D.$263 unfavorable

 

114.Straton Company produces one product, the H2001. Each unit of H2001 requires 6.5 pounds of raw material with a standard cost of $12.00 per pound. During July, Straton purchased 3,500 pounds of this raw material at a price of $12.25 per pound and used 3,280 pounds to produce 500 units of the H2001. How much is the material price variance?

A.$3,000 unfavorable

B.$360 unfavorable

C.$875 unfavorable

D.$820 unfavorable

 

115.Thomas Company produces one product, the E4501. The standards for E4501 include the use of 25 yards of raw material at a standard price of $4.42 per yard. During a recent month, the company used 65,000 yards of raw material to produce 2,580 units of E4501. Thomas purchased this material at a cost of $4.37 per yard. How much is the material quantity variance?

A.$2,185 unfavorable

B.$2,185 favorable

C.$2,210 unfavorable

D.$3,225 favorable

 

116.Glue For All has developed the following material standard to produce one container of Glue-It: 96 ounces of Chemical A at $0.15 per ounce. Glue For All planned to produce 2,000 containers of Glue-It during July. The company purchased 1,500 gallons (192,000 ounces) of Chemical A at a cost of $0.14 per ounce in July. The company used 1,480 gallons of materials to produce 1,950 containers of Glue-It. How much is the material quantity variance?

A.$1,920 favorable

B.$1,894 favorable

C.$336 unfavorable

D.$1,584 unfavorable

 

117.Glue For All has developed the following material standard to produce one container of Glue-It: 96 ounces of Chemical A at $0.15 per ounce. Glue For All planned to produce 2,000 containers of Glue-It during July. The company purchased 1,500 gallons (192,000 ounces) of Chemical A at a cost of $0.14 per ounce in July. The company used 1,480 gallons to produce 1,950 containers of Glue-It. How much is the material price variance?

A.$1,920 favorable

B.$1,894 favorable

C.$336 unfavorable

D.$1,584 unfavorable

 

118.Mohammed Company employs a standard cost system. Mohammed has established the following standards for one unit of product:

 

Standard QuantityStandard PriceStandard Cost

Direct materials12.0 pounds$ 7.00/pound$ 84.00

Direct labor2.6 hours$22.00/hour57.20

 

During June, Mohammed planned to produce 24,000 units of product. It purchased 330,000 pounds of direct material at a total cost of $2,343,000. The total factory wages for June were $1,440,000. Mohammed manufactured 25,000 units of product during June using 302,000 pounds of direct material and 64,000 direct labor hours. How much is the labor rate variance?

A.$32,000 unfavorable

B.$22,000 favorable

C.$10,000 favorable

D.$35,200 unfavorable

 

119.Mohammed Company employs a standard cost system. Mohammed has established the following standards for one unit of product:

 

Standard QuantityStandard PriceStandard Cost

Direct materials12.0 pounds$ 7.00/pound$ 84.00

Direct labor2.6 hours$22.00/hour57.20

 

During June, Mohammed planned to produce 24,000 units of product. It purchased 330,000 pounds of direct material at a total cost of $2,343,000. The total factory wages for June were $1,440,000. Mohammed manufactured 25,000 units of product during June using 302,000 pounds of direct material and 64,000 direct labor hours. How much is the labor efficiency variance?

A.$32,000 unfavorable

B.$22,000 favorable

C.$10,000 favorable

D.$35,200 unfavorable

 

120.Radical Company produces versascopes. It has a standard wage rate of $9.50 per hour. It has determined that the standard time to assemble one versascope is 2.75 hours. During August, the company’s employees assembled 600 versascopes, and they were paid $15,974 for 1,630 hours of work. What is Radical’s labor efficiency variance?

A.$489 favorable

B.$299 favorable

C.$271 favorable

D.$190 favorable

 

121.Standard Tires’ labor standard for the production of one bicycle tire is 4.5 hours at $8.50 per hour. During October, the company’s employees produced 140,000 tires, using 610,000 hours at a total cost of $5,328,400. How much is Standard Tire’s labor efficiency variance?

A.$143,400 unfavorable

B.$26,600 favorable

C.$170,000 favorable

D.$313,400 favorable

Jan 24 2020 View more View Less

Answer (UnSolved)

question Get Solution

Related Questions