Create an Account

Already have account?

Forgot Your Password ?

Home / Questions / Sell or Process-Further Decision P 5 Bagels Inc produces and sells 20 types of bagels by ...

Sell or Process-Further Decision P 5 Bagels Inc produces and sells 20 types of bagels by the dozen Bagels are priced at $6 00 per dozen or $0.50 each and cost $0.20 per unit to produce

Sell or Process-Further Decision

P 5. Bagels, Inc., produces and sells 20 types of bagels by the dozen. Bagels are priced at $6.00 per dozen (or $0.50 each) and cost $0.20 per unit to produce. The company is considering processing the bagels further into two products: bagels with cream cheese and bagel sandwiches. It would cost an additional $0.50 per unit to produce bagels with cream cheese, and the new selling price would be $2.50 each. It would cost an additional $1.00 per sandwich to produce bagel sandwiches, and the new selling price would be $3.50 each.

Required

1. Identify the relevant per unit costs and revenues for the alternatives. Are there any sunk costs?

2. Based on the information in requirement 1, should Bagels, Inc., expand its product offerings?

3. Suppose that Bagels, Inc., did expand its product line to include bagels with cream cheese and bagel sandwiches. Based on customer feedback, the company determined that it could further process those two products into bagels with cream cheese and fruit and bagel sandwiches with cheese. The company’s accountant compiled the following information:

Product

(per unit)

Sales Revenue

if Sold with No

Further Processing

Sales Revenue

if Processed

Further

Additional

Processing

Costs

Bagels with

 

   

cream cheese

$2.50

$3.50

Fruit: $1.00

Bagel sandwiches

$3.50

$4.50

Cheese: $0.50

Perform an incremental analysis to determine if Bagels, Inc., should process its products further. Explain your findings.

Jun 22 2020 View more View Less

Answer (Solved)

question Subscribe To Get Solution

Related Questions