Home / Questions / I break down variable costs by the number of units sold

I break down variable costs by the number of units sold

Sales revenue (100,000 units at 10each)                                                                                                        $10,000,000

Factory cost of good sold:

Direct material                                                                                                      $100,000
 
Direct labour                                                                                                          $350,000
 
Variable factory overheads                                                                           $60,000
 
Fixed factoryo verheads                                                                                  $220,000                                     $730,000
 
Administration overheads                                                                             $140,000
 
Selling and distribution overhead:
 
Sales commission (2% ofsales)                                                                   $20,000
 
Deliver costs (variable p.usold)                                                                 $50,000
 
Fixedcosts                                                                                                              $40,000                                         $110,000                         $980,000
 
Profit                                                                                                                         $20,000
 
My way of calculation is:
 
I break down variable costs by the number of units sold (100,000), for example:
 
Direct materials                                     :                           $100,000/100,000 = $1 per unit
 
Direct labour                                           :                           $350,000/100,000 =$3.50 per unit
 
Variable factory overheads            :                           $60,000/100,000 = $0.60 perunit
 
Sales commission                                 :                            0.02 (given)
 
Delivery costs                                        :                            $50,000/100,000 = $0.50 per unit
So my break-even point in sales  :
   
$10-(1+3.50+0.60+0.02+0.50)           =               $5.62 (total variablecost)
 
Then. I use this formula: (Brek-even =               Fixed costs/(Unitprice-Unit variable cost)*Unit price)
 
Total fixed cost                                               =               ($220,000+$40,000+$140,000) =$400,000
 
(Break-even                                                     =               $400,000/($10-$5.62)* $10)
 
                                                                                 =               913,242
 

Apr 25 2018 Read more Less More

Answer (Solved)

question Subscribe To Get Solution

Recent Questions

Chat Now

Welcome to Live Chat

Welcome to MyCourseHelp Services, World's leading Academic solutions provider with Millions of Happy Students.

Please fill in the form