Create an Account

Already have account?

Forgot Your Password ?

Home / Questions / Gelb Company currently manufactures 40,000 units per year of a key component for its manuf...

Gelb Company currently manufactures 40,000 units per year of a key component for its manufacturing p

Gelb Company currently manufactures 40,000 units per year of a key component for its manufacturing process. Variable costs are $1.95 per unit, fixed costs related to making this component are $65,000 per year, and allocated fixed costs are $58,500 per year. The allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys this component. The company is considering buying this component from a supplier for $3.50 per unit.
 
Calculate the total incremental cost of making 40,000 units and buying 40,000 units. Should it continue to manufacture the component, or should it buy this component from the outside supplier?

Apr 19 2020 View more View Less

Answer (Solved)

question Subscribe To Get Solution

Related Questions