Home / Questions / Comprehensive problem on unit costs product costs Atlanta Office Equipment manufactures a...

Comprehensive problem on unit costs product costs Atlanta Office Equipment manufactures and sells metal shelving It began operations on January 1 2017 Costs incurred for 2017 are as follows

Comprehensive problem on unit costs, product costs. Atlanta Office Equipment manufactures and sells metal shelving. It began operations on January 1, 2017. Costs incurred for 2017 are as follows (V stands for variable; F stands for fixed):

Variable manufacturing costs are variable with respect to units produced. Variable marketing, distribution, and customer-service costs are variable with respect to units sold. Inventory data are as follows:

Production in 2017 was 100,000 units. Two pounds of direct materials are used to make one unit of finished product. Revenues in 2017 were $473,200. The selling price per unit and the purchase price per pound of direct materials were stable throughout the year. The company’s ending inventory of finished goods is carried at the average unit manufacturing cost for 2017. Finished-goods inventory at December 31, 2017, was $20,970.

1. Calculate direct materials inventory, total cost, December 31, 2017.

2. Calculate finished-goods inventory, total units, December 31, 2017.

3. Calculate selling price in 2017.

4. Calculate operating income for 2017.

Jul 19 2020 Read more Less More

Answer (Solved)

question Subscribe To Get Solution

Recent Questions

Chat Now

Welcome to Live Chat

Welcome to MyCourseHelp Services, World's leading Academic solutions provider with Millions of Happy Students.

Please fill in the form